Podrobné pravidlá súťaže pre kategórie Benjamíni, Kadeti, Juniori, Seniori, Nevidiaci ZŠ a Nevidiaci SŠ
- Súťažiť sa môže len na počítačoch v miestnostiach, ktoré určí školský koordinátor a v ktorých je prítomný dozor (počítačové učebne).
- Každý súťažiaci pracuje samostatne, nie je dovolené radiť sa s ostatnými súťažiacimi ani s nikým iným ani využívať AI pri riešení úloh.
- Počas súťaže môže súťažiaci používať len
- webový prehliadač, ktorým smie prehliadať len stránky súťaže iBobor a žiadne iné,
- papier na poznámky (ten musí byť, pravdaže, pred začiatkom súťaže prázdny) a pero alebo ceruzku a gumu,
- v kategóriách Nevidiaci ZŠ, Nevidiaci SŠ alebo v prípade, že súťaží telesne alebo zmyslovo postihnutý žiak v inej kategórii, sú navyše povolené pomôcky kompenzujúce postihnutie súťažiaceho - program na zväčšovanie obsahu obrazovky, lupa, čítač obrazovky, braillovský riadok, textový editor pre písanie poznámok, euroobal a podložka na kreslenie obrázkov a pod.,
- žiadne iné programy ani pomôcky nie sú povolené.
- Súťažiaci začína súťaž v učebni s dozorom. Učebňa môže byť organizovaná tak, že na počítači je pripravená stránka súťaže, kde zadá svoj súťažný kód. Prihlasovanie súťažiaceho môže byť organizované aj takým spôsobom, že sa neprihlasuje samotný súťažiaci, ale prihlasuje ho učiteľ, a teda súťažiaci už príde k počítaču, na ktorom je prihlásený. Súťažiaci si môže skontrolovať v pravej hornej časti obrazovky svoje údaje.
- Na zodpovedanie otázok (9 otázok v kategóriách Nevidiaci ZŠ a Nevidiaci SŠ, 15 otázok v ostatných kategóriách) má súťažiaci 40 minút. Tie sa začnú merať od chvíle, keď mu je po prvýkrát zobrazená prvá otázka. Súťažiaci sa počas súťaže v rámci svojho časového limitu môže aj odhlásiť a znova prihlásiť, prípadne sa len znova prihlásiť (napríklad v prípade poruchy počítača a prechodu na náhradný počítač). Čas sa mu však ráta, aj keď nie je prihlásený.
- Všetci súťažiaci musia dokončiť súťaž najneskôr do vyhláseného času konca súťaže v daný deň. Preto keď sa súťažiaci prihlási neskôr než 40 minút pred koncom súťaže, systém mu síce prihlásenie povolí a bude môcť súťažiť, avšak už nebude môcť využiť celých svojich 40 minút, ale len toľko minút, koľko zostáva do konca súťaže.
- Počas časového limitu sa môže súťažiaci vracať k už zodpovedaným otázkam a meniť alebo aj mazať ich odpovede (tlačidlom "guma" v pravej hornej časti zadania úlohy). Po kliknutí na "tri bodky" v pravej časti webovej stránky sa zobrazí zoznam čísel otázok, v ktorom sú farebne odlíšené zodpovedané a nezodpovedané otázky. Nezodpovedaná otázka je taká, na ktorú ešte nebola zvolená odpoveď alebo na ktorej bolo použité tlačidlo "guma".
- Súťažiaci skončí súťaž, buď keď mu uplynie časový limit alebo keď použije odkaz "Skončiť", ktorý sa zobrazí po kliknutí na "tri bodky" v pravej časti obrazovky.
- Bodovanie je nasledovné:
otázky správna odpoveď nesprávna odpoveď nezodpovedaná otázka ľahké (Nevidiaci 1-3, ostatní 1-5) 3 -1 0 stredné (Nevidiaci 4-6, ostatní 6-10) 4 -1,33 0 ťažké (Nevidiaci 7-9, ostatní 11-15) 5 -1,66 0
Ak na otázku nezodpovedal, neprichádza o žiadne body.
Aby v súťaži nikto nemal záporný počet bodov, dostane každý súťažiaci počiatočný bonus 20 bodov (v kategóriách Nevidiaci ZŠ a Nevidiaci SŠ 12 bodov), z ktorého sa mu odpočítavajú body za nesprávne odpovede. Preto najmenší možný počet bodov, ktoré sa dajú dosiahnuť (pri všetkých nesprávnych odpovediach) je 0 bodov a najväčší počet je 80 bodov (v kategóriách Nevidiaci ZŠ a Nevidiaci SŠ 48 bodov). -
Úspešní riešitelia sú všetci súťažiaci, ktorí dosiahli aspoň polovicu "kladných bodov".
Teda úspešný riešiteľ musí v kategóriách Nevidiaci ZŠ a Nevidiaci SŠ dosiahnuť aspoň 30 bodov a v ostatných kategóriách aspoň 50 bodov.
Základné informácie
- Čo je iBobor?
- iBobor vo svete
- O kategóriách pre nevidiacich
- Pravidlá Drobci a Bobríci
- Pravidlá ostatných kategórií
- Technické detaily súťaže
- Ako sa zapojiť
- iBobor Facebook
- iBobor Instagram
- Aké sú úlohy?
- Archív úloh
- iBobor Advent Academy